Tania nagroda dla dzieci? Oczywiście, że książka!

Wiele szkół stawia sobie pytanie: czy tanie książki dla dzieci na nagrody, które byłyby jednocześnie fajne, są w ogóle możliwe? To nic trudnego. Tutaj znajdziesz kilka tytułów, które na pewno zainteresują każde dziecko.

„Przygody Koziołka Matołka” – Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz

Znany pisarz kreśli na stronach przygody popularnego Koziołka Matołka, który pochodzi z Pacanowa, ale wciąż nie może tam dotrzeć. W podróży przemierza ląd, morza, jeziora, poznaje egzotyczne kraje. To niesamowita historia dla małych i dużych.

„Asiunia” – Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz

Smutne książki też są potrzebne. Przekazują prawdę, nie upiększając rzeczywistości. Tutaj, główną bohaterką jest Asia, ma pięć lat. Właśnie straciła mamę i dom w wyniku wojny. W tym przypadku Papuzińska to Asiunia, tylko kilkadziesiąt lat wcześniej, to opowieść autobiograficzna. Temat trudny i smutny, bo o wojnie. Ale o tym też trzeba rozmawiać z dziećmi, bo i tak prędzej czy później same się czegoś o niej dowiedzą. Asiunia po rozpoczęciu wojny musiała udać się do obcego domu, gdzie nie było mamy, a starsza pani, gdzie znajome meble ustąpiły miejsca nowym, innym krzesłom, stołowi i drzwiom. Dziewczynka uważanie obserwuje otaczający ją świat, chce jak najwięcej zrozumieć, choć to bardzo trudne. Książka ta jest zaliczana do dziecięcej literatury faktu. Wydano ją ze współpracą Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2011 roku otrzymała ona również Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

„Samotny Jędruś” – Wojciech Widłak, Joanna Rusinek

Historia o tytułowym bohaterze, któremu ciągle czegoś brakuje. Nawet nie wie dlaczego. Postanawia wyruszyć na wycieczkę w poszukiwaniu braku, bierze najpotrzebniejsze rzeczy i idzie. Na swojej drodze napotka kamień, gołębia, drzewo, czasem będzie zły, a kiedy indziej radosny. Jak zakończy się ta podróż? Czy Jędruś dowie się, czego mu brakuje? Autorzy wpadli na pomysł, żeby ze studzienki kanalizacyjnej wykreować bohatera. Tego jeszcze nie było, prawda? To może być coś nowego, zaskakującego.

„Miasteczko Mamoko” – Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska

To wyjątkowa i niesamowita historia obrazkowa miasteczka Mamoko. W środku znajdują się szczegółowe i piękne obrazki, które przedstawiają barwne i ciekawe życie mieszkańców Mamoko. Skupiony młody czytelnik odnajdzie w mieście wiele różnych wątków, które są opowiedziane tylko i wyłącznie za pomocą ilustracji. Można znaleźć dziwne przedmioty, ukryte zakamarki, przyglądać się przygodom mieszkańców. Takie wydania rozwijają spostrzegawczość już od najmłodszych lat. Strony zostały wykonane ze sztywniejszego papieru więc nic nie jest w stanie jej zniszczyć.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *